קללת המשאבים של השמאל בישראל ורצח יצחק רבין


שיתוף ההסבר הטוב ביותר לשקיעת השמאל לאחר רצח רבין. למעשה רבין לא היה כזה אהוב והעם די שנא אותו. בפרט לאחר הפיגועים הגדולים. וניתן לראות בקליפ שנתניהו מביס את רבין בפער מטורף של מעל עשרה אחוזים. בעצם רצח רבין פגע בנתניהו פוליטית והפך אותו לראש ממשלה חלש ושלכן נפל ולא השלים את כהונתו.

33 מחשבות על “קללת המשאבים של השמאל בישראל ורצח יצחק רבין

 1. אל רום

  מענין, וסבוך עד כדי אימה ממש הנושא.

  אלא מאי:

  אתה מניח שיגאל עמיר זה הימין פה. אתה בכלל מניח שזה ימין נ' שמאל. לא בדיוק כך הדבר:

  יגאל עמיר, הוא אינדיבידואל שהחליט לרצוח את רבין. זה לא בדיוק, שמייחסים זאת בהכרח לימין כימין.

  וזה לא ממש ימין נ' שמאל בכלל. אלא, שיש בישראל תדיר כמות של 30 מנדטים קולות צפים מה שנקרא. הקולות הללו מכריעים או יכולים להכריע את הבחירות. שאר הקולות די מקובעים בעיקרון. נניח שאתה גורס שיגאל עמיר הוא בימין. אבל, הוא נניח ציונות דתית. אז כמה הם? תדיר פוגשים איזה תקרת זכוכית של איזה 8 מנדטים בקירוב ( של מפד"ל המסורתית). אז מה זה מעלה או מוריד הרבה הספקולציות המוצגות ?

  לעומת זאת:

  כאשר לפיד רץ לראשונה, הוא קיבל 19 מנדטים במכה אחת אם אתה זוכר. מכלום, 19 מנדטים. למה ? לקח את רוב הקולות הצפים מה שנקרא.

  אז מה אנו צריכים לשאול את עצמנו:

  למה קולות צפים, נדדו קצת לימין. קצת לשמאל, או נשארו במרכז. ולא ממש ימין נ' שמאל.

  אז מה קרה עם רבין בהתאמה:

  אם אנו מתייחסים לתקופה, של פוסט רצח רבין, מ- 2000 והלאה ( אחרי האינתיפאדה השניה) אזי:

  הפיגועים הנוראיים ההתאבדותיים גרמו לתהליך פסיכופתולוגי פשוט להתעורר:

  ישראלים מכל גווני הקשת הפוליטית, סובלים מתסביכי שמד. אין לטעות בדבר. תסביכי שמד קשים מאוד. הפיגועים הנוראיים של האינתיפאדה השניה, עוררו תסביכי שמד קשים כאמור, ושיחררו קפיץ תיאולוגי דרוך. אין מקריות, בכל דור ודור קמים עלינו להשמידנו. זה גורלנו. מה קרה ? בדרך כלל, מלחמות היו יותר דה לוקס. העורף הישראלי, ידע מעט מאוד סבל מלחמה. כאן אפשר לקבוע, שלראשונה, הפיגועים, הסבל, הנזק הגיע עדי פתח ביתו של כל אדם. פיגועי התאבדות וירי, בכל רחבי הארץ ממש. זו הייתה תקופה מטורפת לגמרי. נסתם הגולל מבחינת התחושות, על איזה אופוריה שאולי אפשר להגיע לשלום עם הפלסטינאים. טוטאל לוס.

  יחד עם חילופי דורות גם, ירד קרנו של השמאל (ומעוד סיבות שלא ניכנס אליהן) וכמובן, תפיסות ימניות (ימין חדש) שלטו בכיפה.

  כל השאר, לא נישאר צעירים פה……

  נ.ב: היום אגב, קורים דברים אחרים קצת הרבה.

  Liked by 1 person

 2. אל רום

  נמחיש למשל בבחירות לכנסת ה- 16:

  אריק שרון בראשות הליכוד, זכה ב- 38 מנדטים.

  העבודה-מימד, קיבלו 19 מנדטים, ולא פחות מ- 7 מנדטים ירדו מהם.

  ודוק, אריק שרון בראשות הליכוד בבחירות האלו, קיבל 19 מנדטים פרמיום, על הסיבוב הקודם. מאיפה ה- 19 מנדטים הנוספים ?

  ברור כשמש הדבר, כפי שמצויין גם בויקיפדיה להלן, מצטט:

  " הירידה הכללית בכוחן של מפלגות השמאל נבעה בעיקר מהלך הרוח הניצי בעקבות הפיגועים שביצעו הפלסטינים ומחוסר מוכנותן לבחירות המוקדמות."

  אז ניתן לטעון, שקולות צפים נדדו לליכוד בתקופה ההיא, וזה מקרה קצת קיצוני. לפחות אפשר לזהות, ש- 7 מנדטים שירדו מן העבודה, הלכו כנראה לליכוד, ואולי גם ליוסף לפיד שעלה בפרמיום של 9 מנדטים על הסיבוב הקודם.

  כאן לויקיפדיה על הבחירות לכנסת ה- 16:

  https://he.wikipedia.org/wiki/הבחירות_לכנסת_השש_עשרה

  אהבתי

   1. אל רום

    תשמע, זוהי רטוריקה פוליטית של פוליטיקאים, מלאים בהאשמות והכפשות כרימון אחד על השני. אבל, בקרב ציבורים רבים, התפיסה אינה כזו. רבים בימין, וגם הקיצוני ביותר, גינו בכל פה את הרצח. מעשה שלא ייעשה מבחינתם.

    אז צריך פשוט להבדיל בין רטוריקה לבין מחשבות כנות ושל ממש.

    Liked by 1 person

     1. אל רום

      תשמע, הרטוריקה נוגעת להסתה. הסתה שגרמה לכאורה לרצח.

      בין זה, לבין שהימין מלא ברוצחים דנן, המרחק גדול מאוד. זה לא הטיעון של השמאל. הטיעון של השמאל, זה שפוליטיקאים ורבנים מסיתים שטפו המוח של יגאל עמיר וגרמו לרצח בכך.

      בין זה, לבין לקחת אקדח ולרצוח את רבין, גם אם אתה בימין, ואפילו הקיצוני, המרחק גדול מאוד. ובכנות, השמאל לא חושב כך ( או ליתר דיוק, לא חשב כך בעבר).

      אהבתי

     2. אל רום

      פה למשל ג'ורג'י, מצטט את ברוך מרזל ואיתמר בן גביר, בקשר לרצח רבין, והם ללא ספק בימין הקיצוני. כך מצטט:

      "לעומת דיין ואסקין, ברוך מרזל ואיתמר בן גביר – פעילי הימין הקיצוני – מפגינים קו מתון יותר בהתייחסות לרצח רבין. "אנחנו לא חושבים שבין אחים צריך לפתור מחלוקות פוליטיות עם אקדחים", אומר מרזל."

      עד כאן הציטוט:

      אבל, אפילו דיין ואסקין, מודים, שהם עצמם בעצם, לא היו לוקחים אקדח ורוצחים את רבין, למרות שהם מהללים את התוצאות של הפולסא דנורא.

      בשמאל יודעים זאת. ושמים דגש על הסתה שאיפשרה הרצח.

      נמחיש עוד אחר כך…..

      כאן:

      https://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3971958,00.html

      Liked by 1 person

     3. אל רום

      כאן ג'ורג'י, ממש בקטע אקטואלי, ומשליך אחורה לרצח בקשר להסתה:

      במעריב, תחת הכותר:

      "מנכ"ל משרדו של רבין: "נתניהו מתבייש להגיע לטקס הזיכרון, עמד בראש הכנופיות"

      נצטט חלקים רלבנטיים:

      "מפלגת מרצ התייחסה גם היא להיעדרותו הצפויה של נתניהו מן הטקס ואמרה כי "החרמת האזכרה הממלכתית לרצח על ידי יו"ר האופוזיציה היא המשך מסע ההסתה וההשכחה, עיוות ההיסטוריה וניסיון להתנקות מאחריות. מי שלא חשוב לו לזכור, לא רוצה למנוע את הרצח הבא".

      ועוד את שבס נצטט:

      "בהמשך הראיון טען שבס כי "כשנתניהו אומר שבנט ראש ממשלה לא לגיטימי זו אמירה מסוכנת מאוד. יש כאלה שיכולים לפרש את זה כהיתר לפגיעה ואלימות שמביאה בסוף אקדח. לא פוסל אפשרות שרצח פוליטי יקרה שוב".

      עד כאן הציטוטים:

      כלומר, מדובר על הסתה. נתניהו מואשם והואשם בזמנו גם, בהסתה לרצח. אבל, אף אחד לא מעלה או העלה על דעתו, שנתניהו גופא יעשה כדבר הזה, או יעודד ישירות אפילו למעשה. אלא הסתה, וכללית כמובן. אפילו ימין קיצוני כפי שהבעתי והמחשתי לעי"ל, התנערו חד משמעית מן הרצח עצמו כמובן.

      במובן הזה, יגאל עמיר, אינדיבידואל, שפרץ כל נורמה ומחסום אפשריים או מצויים. כך הציבור תופס או תפס זאת.

      כאן:

      https://www.maariv.co.il/news/politics/Article-871374

      Liked by 1 person

   1. קמיליה

    התשובה הטריוויאלית היא הנזקים ש"מחנה השלום" עשה לעצמו לאחר הרצח.

    *בנוסף* לכל מה שהוזכר ברשומה – הימנעות השמאל מחישוב מסלול מחדש לאחר התנפצות חלומות אוסלו. לו רבין היה נשאר בחיים, וסתם מפסיד בבחירות, סביר שהשמאל היה מנסה להפיק לקחים מהכישלון. הוא היה מנסה לגבש אלטרנטיבה רעיונית למתווה אוסלו ולדרכו של הימין. אבל, גם בגלל הרצח, השמאל תקוע בלהציע לציבור רק את המשך דרכו של רבין. כלומר עוד מאותו דבר שהסתבר ככושל. כושל לא בגלל חילופי ההנהגה בישראל /רצח רבין אלא בגלל זהות "הפרטנר לשלום" אותו בחרו .
    לתפיסתי (כנראה בניגוד לעמדתך) אידיאולוגיה / השקפת עולם /דרך היא אלמנט חיוני לכל מחנה פוליטי.
    אך ברור שמחדל זה של השמאל משחק לטובת יריביו הפוליטיים (הליכוד ונתניהו).

    בנוסף, מחנה הימין הרוויח מהאשמתו ע'י השמאל כשותף לרצח, ומנהיגו נתניהו הרוויח מעצם האשמתו כמסית הראשי לרצח.

    האשמות אלו, שנחוו בימין כהאשמות שווא של חפים מפשע, עזרו לגיבוש המחנה הימני ותרמו להרחקתו מגוש השמאל. אין כמו אוייבים משותפים לגיבוש מחנה.

    האשמת נתניהו בהסתה לרצח הידהדה, בעיקר באוזני המזרחים והשכבות החלשות, הרבה האשמות אחרות ( כמו האשמת בגין בפשיזם ואנטי דמוקרטיות, האשמת הפנתרים השחורים ומורדי ואדי סאליב בחוליגניות חסרת כל הצדקה, האשמת אבו חצירה ואריה דרעי במעילה, טענות אבישי בן חיים שהאליטה האשכנזית מחסלת את מתחריה דרך מערכת המשפט ועוד ועוד).

    כלומר, גם נתניהו נתפס כקורבן של אליטות השמאל. דבר שעורר לא מעט הזדהות איתו.
    אולי עצם האשמתו בהסתה לרצח גם עזרה לחיסון של מחנה הימין מפני התרשמות יתר מההחלטה להעמידו לדין בתיקי האלפים. להפתעת השמאל, ה"ביביסטים" המשיכו להצביע לו בהמוניהם. אולי לא *למרות* האישומים הפלילים אלא גם *בגלל* האישומים הפלילים (שנתפסו כהמשך לאישומי שווא של הסתה לרצח רבין).

    Liked by 1 person

    1. GeorgVon1 מאת

     קמיליה, מעניין מאוד מה שאת אומרת לגבי הרווח של הימין מהאשמות השמאל. אני הייתי חושב שנתניהו הפסיד שהרי הוא הגיל קואליציה חלשה יותר בשעתו – וכך ברק על לשלטון – מבלי זה היה אפשר לקדם אג'נדה ימנית לדורות – בניצחון נוק אאוט שנתנו לו הסקרים. בפועל נתניהו נפל לאחר כשלוש שנים ונתפס כבעייתי ונפגמה תדמיתו

     אהבתי

 3. arikbenedek

  אני נוטה להסכים אתך.
  אני גם חושב שהנסיונות של אנשי ימין להיחלץ מהאשמה קולקטיבית מצביעה עליהם יותר מאשר על "השמאל" המאשים. ברור שהיסטורית וגם חברתית, קרוב לרצח כל הימין תוייג ללא הבחנה. אבל ככל שהזמן עובר, ישנה מודעות גבוהה למעגלי ההסתה של רה"מ דאז, אותה שיטה שהפעיל במהלך 12 שנות ממשלו האחרונות – הפרד ומשול, הסת ומשול. כמו כן, הוכח עובדתית שעמיר היה חלק ממעגלי שיח מחתרתיים ומסוכנים, שנועץ ברבנים והוסת על ידי רבנים. גם היום ישנם כמה נפלאים שטרם הוקעו מהציבור הימני-הדתי [והרשה לי להזכיר את הרב ברלד ושלושת המואשמים ברצח מחצרו, כן חצרו!].
  נכון עמיר לחץ על ההדק, עזרו לו אמו, אחיו, המתיפיפת מהשטחים [לא זוכר ת'שם שך הפרינצסה עם הצמה]. אבל הוא מימש רצון עז של קבוצה ותנועה מובהקת בימין החרדי-הדתי. נוער הגבעות קוראים להם.
  אחרון – דווקא החרדים, דוגמת מאה שערים, סאטמר, בית שמש – למרות היותם חברה אלימה הם לא ימין במובן הפוליטי הישראלי, הם שמאל אנטי ציוני קיצוני.
  ולסיכום – הצורך של אנשי ימין לומר: לא אנחנו, השמאל מפלג ומסית מעידה על תחושות האשם החזקים שלהם. [מקווה שלא זכית לשמוע את הרעיון עם הגזען איתמר בן גביר אתמול. איזה מסכן הוא, ממש אומלל. חייו אינם חיים. פחחחח]

  אהבתי

   1. arikbenedek

    דתי ולא חרדי
    נתניהו איש לא טיפש, כידוע לכולנו. אם אפשר היה להצמיד לו באופן מובהק הסתה, הוא היה עולה על טיל, אבל הוא כיוון, שילהב והגביר תחשות של שנאה [כמו שכתבת, ובצדק רב ]כלפיו, תחושות של חוסר בטחון, אבחנה שהמשיך לעשות וממשיך אפילו היום, בין ימין-שמאל, כשהשמאל הוא "בוגד", "מתנשא", שונא ובז יהדות ויהודים [זה אוכל השרצים, מחלל השבת, בועל אשה במטוס בהיותו נשוי והפיכתה ל-הרה!!]
    לכן לקח כלכך הרבה זמן למצוא עליו חומרים למשפטו דעכשיו, לכן הוא הזדרז לזרוק את אשתו למערכות המשפט, כי כך הסית תשומת לב מעצמו.

    Liked by 1 person

    1. GeorgVon1 מאת

     אז אם נתניהו פעל חוקית – מה רוצים ממנו. סוף כל סוף יש חופש הביטוי.

     בכל מקרה יגאל עמיר גדל בחברה חרדית וכן למד בישיבה חרדית.

     לא תמצא קוקניק שעשה פיגוע – רוצחי אבו חדיר גם ממוצא חרדי. רק דתיים בשוליים עושים פיגועים – מיכאל פייגה המנוח כתב על זה. וחלק גדול חרדי – ולדעתי זה קשור לחוסר המסורת ולהלחם בין חרדיות-ללאומיות.

     לא ברור לי מדוע התקשורת הממוסדת מפספסת העניין.

     Liked by 1 person

     1. arikbenedek

      שכחתי להזכיר את דין רודף שהוציאו נגד רבין מהסביבה של עמיר. [כך שטענת רוצח יחיד, אינדיווידואל.. וגו']
      מה זה קוניק? יש קוניקים, וכבר דיברנו על זה, שאונסים נשותיהם, מטרידים נערים במקוואות וכו' וכו' – זה רצח נפש.
      נתניהו הלך על קצה החוק. הוא שילהב, המריד והסית ודחף להתפרצות רגשית ברמה הגבוהה ביותר. עכשיו הוא מילל, ודוק, גם בנאום בכנסת שמוקדש לנרצח, כמה הוא מסכן, אומלל.
      כבר כתבתי האיש לא טיפש.
      לסכסך, לשקר במצח נחושה הוא יודע מצוין.

      אהבתי

      1. GeorgVon1 מאת

       א. אין כזה דבר הוצאת דין רודף. כל אחד ביהדות יכול להכריע בעצמו בנושא. לא צריך בית דין לכך . צריך שיקול דעת מסוים לראות שמישהו מסכן אדם אחר. לדוגמה – כשעמיר בא לרצוח את רבין, על פניו דין רודף חל על עמיר אוטומטית. זה כמו הבא להורגך השכם להורגו. או כמו להרוג מפגע, כל אחד יכול להחליט לבד.

       ב. איזה רבנים הוציאו עליו דין רודף לדעתך?

       Liked by 1 person

       1. arikbenedek

        לא יודע. אני ניזון מהתקשורת ואין לי מהלכים פנימיים. אין לי אגב עד היום – עכשיו הסברת – מה זה דין רודף, אבל בהחלט לפי וועדות החקירה הוצא נגדו. עמיר החליט להסכים עם מוציאי דין רודף, שהרי בהגדרה שלך את המושג קיימת בהחלט אפשרות להגדיר אותי כמסכן חיי תינוקות, וצריך רבי או יותר שיטענו שחל עליי דין רודף כי.. ההגדרה שלך טוענת שזה לא ענין של בית דין.

        אהבתי

          1. GeorgVon1 מאת

           יכול להיות. אולי. בכל מקרה אף אחד אחר חוץ מיגאל עמיר לא עשה זאת. זה מעיד שכנראה אף אחד אחר לא הבין זאת כהסתה חוץ מהתמהוני יגאל

           Liked by 1 person

          2. קמיליה

           אם יורשה לי להתערב בויכוח בינכם:
           נראה לי ששניכם נסחפתם לעמדות קיצוניות של אפס או 100.

           ניתן להניח שלפחות אחוז (או אפילו עשרה אחוז או עשרים אחוז) מהמפגינים המשולהבים נגד הסכם אוסלו תמכו *בכל דבר* שיעזור לעצור את התהליך. כולל ברצח של ראש הממשלה. ומכאן גם שמחו כשהתבשרו על הרצחו.
           מאוד סביר להניח שבקבוצה זו, שרובה הגיע ממגזר חובשי הכיפות, נכללו גם רבנים.
           די סביר להניח שיגאל עמיר שוחח עם חלק מהם על תהליך אוסלו, ושאב מעמדותיהם סוג מסוים של עידוד ותמיכה בתוכניותיו. גם אם מדובר בעידוד ותמיכה עקיפים (כיון שלא דיווח להם מה בדיוק בכוונתו לעשות).
           זאת למרות שעמיר נמנע מלהסגיר את שמות אלו עמם שוחח על נושא ראש הממשלה רבין לפני הרצח. אולי חלקם יודו בכך בנקודה כלשהי בעתיד (לדוגמא, כווידוי, הנתפס כאמין, של אדם גוסס).

           אך בין הקביעה שהיה מיעוט, לא לגמרי מבוטל, של תומכים ברצח ראש ממשלה לבין הטלת אשמה ב*כל* הימין, או לפחות ברובו המכריע – מאוד ארוכה הדרך. מבחינת המוני המואשמים, שזועזעו עמוקות מרצח ראש הממשלה (למרות כל התנגדותם למדיניותו), האשמה זו נתפסה כגובלת בעלילת דם. תיוגה כהאשמה מקוממת יהיה לשון המעטה.

           (((אגב, בעיני גם האשמת בנימין נתניהו בהסתה לרצח של רבין, היא עלילה שקרית.
           נתניהו מעולם לא התייחס לרבין כבוגד / כפושע שעונשו הראוי אמור להיות מוות. כמי שרק רציחתו תושיע את בני עמו מאסון, וזהו העונש המתחייב מכל פשעיו. נתניהו אפילו אמר מפורשות, מעל דוכן הנואמים בהפגנת המונים, שרבין טועה אך אינו בוגד.
           בנוסף, רובם המכריע של המפגינים נגד הסכם אוסלו לא היו מצביעי ליכוד אלא מהמגזר הדתי לאומי. בשוליים בלבד מהמגזרים החרדי, החילוני והמסורתי. לא כל כך סביר שדברי החילוני נתניהו היו מצליחים לשתול במוחו של חובש כיפה את הרעיון לרצוח את רבין, ואת המוטיבציה הנחושה לתכנן את הרצח ולבצעו. בוודאי לא במוחו של חובש כיפה קר רוח, שמאוד קשה להאשימו בהתלהמות ובביצוע מעשים קיצונים מתוך סערת רגשות. )))

           Liked by 1 person

          3. arikbenedek

           גורג' – כמוני כמוך – אין לך שמץ של מושג . אבל לוועדת החקירה יש שמות של כל הקבוצה בה פעל עמיר, ולא רק הוא הועמד למשפט. ועדת החקירה הצביעה על כך שהוא שירה, אבל הדרך לירייה לא היתה דרך בודדה של "מאמין יחיד". לצערי, באמת לצערי, העולם החרדי אינו חף מעיוותים אנושיים. האמונה באל לא הוכפת את מאמיניו לאנשים "אנושיים" יותר. צר לי.

           Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.