הילד המפונדק של מירב מיכאלי וליאור שליין


התפרסם בתקשורת הממוסדת שמנהיגת מפלגת העבודה, מירב מיכאלי, הודיעה שהיא טסה לחו"ל בניגוד להמלצות הממשלה. לאחר מכן התברר שזה לא היה למטרת בילוי, אלא כדי לאסוף את בנה המאומץ, המפונדק של בן זוגה, ליאור שליין, – אורי (ומעניין ההקשר בין השם ליאור לשם אורי).

יש שרצו להגיד, הנה גם האשה המוזרה והקיצונית הזו לבסוף רוצה ילד, העניין מעיד על נצחון השמרנות והטבע האנושי, כביכול.

ראשית כל, צריך להגיד שהיא לא חזרה בה לגבי זה שלא רצתה להביא ילד לעולם. היא לא נימקה זאת בשעתו כעניין מחשבתי. היא פשוט אמרה שלא חשה צורך להיות אמא. וכעת מי שרצה ושותף גנטית בילד זה שליין. בנוסף הכל טבעי.

ברם צריך לדעת שראש מפלגת העבודה כן הצהירה על בעייתיות בפונדקאות. היא אמרה שעדיף לאמץ ולא לעשות פונדקאות. היא אמרה שהיא גם לא רואה את הסכמת האישה המולידה בנושא כאמיתית. היא אמרה שהיא, האם הפונדקאית, עושה זאת בדרך כלל רק בשביל כסף כשהיא נואשת ולא כי היא רוצה באמת, כביכול. "אלמנט הבחירה הוא קצת מפוקפק", היא אמרה. ועם כל זאת היא אמרה שאם מותר לבצע פונדקאות בארץ צריך שזה יהיה נגיש לכולם. שזה תמוה, הרי למה לקדם עוד רוע?! ואולי היא תענה שהשוויון יותר חשוב מפגיעה בנשים פונדקאות עניות.

ויש כאן גם בעיה של הגינות, עד עכשיו שנים רבות היא נצפתה כמצפן מוסרי חברתי, והיא דיברה ממגדל השן הפריוולגי שלה. כעת כשהיה לה אינטרס זוגי בעניין, היא בסדר עם זה. וזה לא הוגן כלפי נשים רבות שהקשיבו לה וחשו לא טוב בנושא או אפילו לא הביאו ילד מפונדקאות מחמת האמירות שלה.

והיא גם הצהירה שהמשפחה היא המקום הכי פחות בטוח לילד ובעד שהמדינה תיקח את הילדים ותגדל אותם במקום ההורים. והנה כעת היא מגדלת ילד בביתה. האם היא מדברת מהרהורי ליבה? או שהיא חושבת שרוב העולם לא טוב ובטוח בגידול ילדים, אבל היא כפריוולגית בסדר?

הבחירה של מירב מיכאלי להביא ילד לעולם היא לא ניצחון של השמרנות. הגישה השמרנית רואה עניין להפוך להורה על פי הניסיון האנושי שזה א. בגיל צעיר. ב. שני ההורים שותפים גנטית בוולד. ג. לא על פונדקאות ושלושה הורים, זרע, ביצית ורחם.

הצאצאית של קסטנר הביאה ילד ועל פניו ההגדרה למעשה שלה זה אימוץ (ובעצם היא הופכת לאם חורגת), כי היא לא ההורה הביולוגי של התינוק. וכן התינוק נלקח מהיולדת תמורת בצע כסף. וכעת המוני שמרנים או ריאקציונרים – מצהירים לכל שומע וקורא, הנה נצחון השמרנות.

מיכאלי לא ביצעה את מה שהטיפה לו – אולם היא עדיין מקדמת פה צעד פרוגרסיבי ענק של ילדי מעבדה ומכונות. "עולם חדש מופלא". וזאת כשלכאורה אם הייתה מנסה ללדת לפני 30 שנה, הייתה יכולה ללדת לבד.

מי שחושב שזה ניצחון השמרנות נפל בקסמה הפרוגרסיבי ומקבל את הדרך הפרוגרסיבית החדשה להביא ילד לחיק המשפחה – שזה לקנות ילד מהיולדת או לשכור את רוצה כדי לא לסבול בסבל ההיריון. ילד צרכני זה פחות מחובר להוריו ואת ההשפעות נראה בהמשך.

תרבות שלמה של ילדים שפחות מחוברים למשפחתם היא פחות משפחתית קבוצתית/לאומית. מצב כזה הורס מסורת ומקדם נוודות מחשבתית ורדיפת החדש בטיעון שזה אינדיבידואליסטי – כשהתוצאה היא להיות רדוד כמו כולם יחד עם הרס המוסדות המייצגים את החברה. וכן הרס מוקדי ההתנגדות למנגוננים דיקטטורים רבי עוצמה כמו תאגידים בינ"ל וכוח המדינה.

מאידך גיסא חשוב להגיד שאנו חיים בעולם מתפתח ודברים יכולים להשתנות ואפשר לאמץ דברים חדשים לאחר בחינה מפוקחת של המציאות. שמרן לא אמור להתפס לעבר, הוא אמור להתפס למה שעובד במציאות ולא להדבק לחדש.

13 מחשבות על “הילד המפונדק של מירב מיכאלי וליאור שליין

 1. אל רום

  פוסט חשוב.

  לא תמיד יש טעם לדקדק בציציותיו של אדם, ולתפוס אותו במילתו. אנשים גם יכולים לשנות דעתם. אפילו מ- תנע אפס. היא שינתה את דעתה, להבנתי, בגלל בן זוגה ליאור. נצטט:

  "ככל שעבר הזמן הבנתי עד כמה ליאור רוצה את זה, ובחרתי ללכת איתו למסע הזה"

  ועוד:

  "בפעם הראשונה שליאור אמר לי בואי נעשה ילד, הייתי בטוחה שזה פאנץ'. אחרי הכול הוא סאטיריקן, ומדובר בי, וידוע שאין לי כוונה לעשות ילדים. כשהוא המשיך, חשבתי שהוא אומר את זה כי זאת דרך מקובלת בתרבות שלנו להגיד 'אני אוהב אותך'. הרבה מאוד זמן חשבתי שזה יעבור. כי בעיניי, החיים שלנו באמת היו ממש נהדרים כמו שהם. אבל ככל שעבר הזמן הבנתי עד כמה הוא רוצה את זה. הסתכלתי עליו, ואהבתי אותו. ובחרתי לחיות איתו ובחרתי ללכת איתו למסע הזה".

  עד כאן הציטוט:

  אז זה אפילו לא שינוי דיעה מתנע אפס. אלא, שבן זוגה עושה רושם, השפיע עליה. אז בזה לפחות שמרן יכול גם להתנחם. שהרי, היא טיפחה הקשר הזוגי, מיצבה אותו יותר חזק. זה לא רע מנקודת ראות של שמרן אפילו.

  ונכון ששמרן טוב, אמיתי, בוחר להתמקד במה שהוא מוכח עובד. אבל, אסור לשכוח, שיש כאן קטש רציני:

  שהרי, אם לא חולמים, לא מגיעים. בשביל להגיע לפסגה, אתה חייב להתחיל מן המדרון. ולטפס מעלה מעלה בעקשנות. אז, על הנייר תמיד דברים נראים לא מציאותיים, לא הולמים, לא ריאליים. אבל בסוף:

  אנשים חולמים ועקשנים, גמרו עם העבדות. קידמו שיויון לנשים. נלחמו בדיכוי נשים בכלל, הרבה לפני שויון. כך גם זכויות לילדים. פעם ילדים היו חפצים של הוריהם. היום כבר לא כך הדבר. פעם הומו היה חולה. ממש הפרעה נפשית מקוטלגת בספרי הפסיכיאטריה הרשמיים. היום זה אולי נראה מתועב לאנשים מסויימים, אבל, לא חולה נפש אדם כזה.

  אז אין קידמה לרוב, מבלי שאנשים נלחמו על הנייר, למען מטרות נשגבות, אבל, לא ממש ריאליות הרי.

  כאן למירב מיכאלי:

  https://www.ynet.co.il/news/article/sj2km30et

  להתראות

  Liked by 1 person

   1. אל רום

    ג'ורג'י, לא ממש מתנצלים על דברים כאלו.

    פוליטיקאים, מבטיחים הרים וגבעות, חורצים גורלות, רק מבטיחים, לא מקיימים תדיר הדברים. מלאה הארץ זעם על פוליטיקאים. והם לא מתנצלים. למה שתתנצל לא מובן?

    אתה צריך בהחלט להבדיל, בין החלטה ציבורית, במסגרת מילוי תפקיד, לבין החלטה אישית, בחיים הפרטיים של אדם. החלטה ציבורית במסגרת תפקיד ציבורי, יכולה להיות ברת התנצלות (אולי). ולרוב, לא מתנצלים כלל וכלל.

    אדם ציבורי, דמות ציבורית, לא לגמרי מאבדים הפרטיות וצנעת החיים. יש עוד מרחב לפרטיות, גם לאדם שהוא דמות ציבורית או נושא תפקיד ציבורי.

    נניח לה.

    להתראות

    Liked by 1 person

    1. GeorgVon1 מאת

     אני שומע את הגישה שלה – ומבין שכנראה היא מצפה שכך יראו אותה.

     בכל מקרה העניין מלמד אותנו ענווה לא להיות נוקשים מידי. וכך אני אהיה כלפיה

     אהבתי

     1. אל רום

      כן בהחלט. אין צורך להיות נוקשה מדי עם אדם, בקשר לחיים הפרטיים שלו והחלטות שהוא מקבל. דברים משתנים אצל אדם.

      לא מזמן, ממש שבוע משהו, נחתך קייס בעליון, השארתי הפסק דין אצל תמריץ אם עקבת:

      האישה התחתנה עם מישהו. חשבה מן הסתם, כפי שהציג עצמו, דתי מאמין, הטרוסקסואלי כמובן. לך תאמין:

      מסתבר, לא דתי, לא בטיח. ובכלל הומו. בתוך הנישואין, כנראה הציע נישואין לבן זוגו. לך תקלוט. הכל מתחת לרדאר,ומתחת לאף שלה.

      היא וקרוביה רצו פיצויים.

      שלום/ משפחה דחו על הסף. במחוזי הפכו. והגיע לעליון:

      השופטים בעליון, היו להם דילמות. לא יותר מדי. אפילו בנישואין הם גרסו, אין חובת גילוי. חובה משפטית של ממש. לגלות מראש, מי אתה לאישה כלומר. אפילו דברים יסודיים כמו הומוסקסואליות, ואם אתה אדם מאמין ודתי אם לאיו.

      השופטת וילנר ציינה באמת, שאנשים עשויים להשתנות על ציר הזמן, ולפעמים מקצה לקצה. אי אפשר לחטט, להתחייב, לנטוע מסמרות, בעניינים אינטימיים כאלו.

      זוהי בעיה.

      ושים לב, בהרכב, וילנר דתיה. סולברג דתי. ופוגלמן שהוא לא דתי למעשה ( לא בטוח אברר).

      בכל זאת, גרסו שאין חובת גילוי משפטית לפני הנישואין בין בני זוג.

      תוכל אגב להגיע לתקציר של פסק הדין, כאן:

      https://bit.ly/3k2erCL

      Liked by 1 person

     2. אל רום

      בדקתי את זה, קרוב לוודאי שפוגלמן לא דתי. אז באמת, אחידות דיעים של ממש, בין כל חברי ההרכב, למרות שעסקינן בענייני משפחה ( שלרוב יש על כך, סמכות רבנית או עקרונות דתיים וכו…).

      אהבתי

 2. arikbenedek

  ישנם כמה דברים, שאתה מניח כנכונים, ואני לא קראתי שום דבר שמוכיח אותם: הראשון ולפני הכל, שהביצית המופרית איננה של מיכאלי. איך אתה יודע אתה זה?
  כידוע, היה צורך עמוק בהיסטוריוגרפיה היהודית להרחיק את עשרת השבטים, ולהשאיר אחד בלול בבני השפחות. יהודה ובנימין גם יחד. צאצאי יוסף נמצאים בצדו השני של הסמבטיון.
  ר"ל, דווקא ביהדות ילדי שפחות מהאדון נחשבים כילדיו המלאים לגמרי, ר"ל בן השליין לא יהרס שום משפחה.
  ואחרון –
  באמת באמת אין חובת אבאמא. גם בחברה הפאנטית החרדית ישנן גרושות המגדלות ילדים לבד ללא אבא. אז די.

  Liked by 1 person

  1. GeorgVon1 מאת

   לגבי הביצית, קראתי באחד מן האתרים. קראתי שניסתה משלה ולא הצליחה .

   בן השפחה רק לפני מתן תורה, אריק. אחרי מתן תורה, רק באמה עבריה ולא בשפחה כנענית.

   יכולתי לכתוב שהבן שלה גוי. אולם איני יודע מי האם הפונדקאות. אז רק לכאורה.

   Liked by 1 person

   1. arikbenedek

    מקסימום אם זה יהיה להם חשוב, אז גם ימולו אותו כדת משה וישראל, בטח אצל הרפורמים, לא הייתי מסתכן כמוהם במוהל מהזרם החרדי-אורתודוכסי בענין הבן שלי, בטח כששמי מרב מיכאלי.

    Liked by 1 person

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.